Wpisy z tagiem: renta a praca

środa, 15 maja 2013

Świadczenie pielęgacyjne - co to jest i czy - na pewno - warto?

Pisząc w skrócie - świadczenie pielęgnacyjne (nie mylić z zasiłkiem pielęgnacyjnym) to jedno ze świadczeń, przyznawanych w oparciu o ustawę o świadczeniach rodzinnych.

Co do zasady - przysługuje ono osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny wobec osoby niepełnosprawnej, opiekującym się tą niepełnosprawną osobą i z tego względu, tj. w celu sprawowania opieki, nie podejmujacymi lub rezygnującymi z pracy bądź wszelkiego innego zatrudnienia zarobkowego.

Jakiś czas temu mojej porady szukała osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas określony, ale z sznasą na przedłużenie umowy na czas nieokreslony. Pobory - jak mówiła - otrzymywała niewysokie, najniższa dopuszczalna ustawą wysokość. Małżonek tej osoby był osobą niepełnosprawną, wymającą mniej wiecej stałej opieki związanej z codzienną egzystencją.

Powstał dylemat - praca, po odjęciu wszystkich podatków i danin publicznych jest jedynie nieco większa niż świadczenie. A trzeba kogos znaleźć do opieki/pomocy, zapłacić za jego czas i wysiłek. Czy warto zrezygnować z pracy na rzecz samodzielnej opieki.

Moim zdaniem - a twierdzę to jako osoba na wózku potrzebująca pomocy innych  w codziennych, najbardziej podstawowych czynnościach - nie warto.

To prawda, nawet stała umowa o pracę nie daje w obecnych czasach pewności zatrudnienia i stuprocentowej stabilizacji. Ale daje inne poczucie w sercu. Wymusza inne obowiązki. Rozwija, daje szansę dalszego rozwoju, możliwości dodatkowych dochodów, a osobie niepełnosprawnej daje szansę na poznanie inych ludzi i - czasami - wymusza otwarcie na świat i znalezienie w sobie mobilizacji by jakoś sobie poradzić samemu.

Ja wiem, doskonale i z własnego doświadczenia, że sytuacje są różne i z różnymi osobami możemy się spotkać. A jednak - uważam - czasem warto podjąć to ryzyko.

Pozdrawiam i życzę powodzenia i samych dobrych ludzi wokół:).

 

 

sobota, 04 maja 2013

Dziś, wyjątkowo, chciałam podzielić się przemyśleniami i doświadczeniem innego człowieka. W załączonym filmie Alberto Cairo dzieli się wspomnieniami z Afganistanu.

Polecam to niesamowite świadectwo fizjoterapeuty: o przywróceniu godności człowiekowi, priorytetach, nadziei i życiu codziennym.. praca, szkoła, niepełnosprawność, działanie - zdawałoby się - wbrew rozsądkowi i .. wspaniałe efekty:)
Ponieważ nie udało mi się wkleić filmu - polecam poniższy link:

 http://on.ted.com/Cairo

Zachęcam - warto:).

 
1 , 2 , 3 , 4
O autorze
Tagi